Які напрямки існують в сфері ІТ, кому вони підходять та в чому полягають основні обов'язки?
Поради від Олени Лубчак - Co-founder & trainer у E5
1. Розробник
Розробник - досить загальне поняття. Це не тільки людина, яка постійно пише код. Є розробники, які створюють програмне забезпечення, є ті, хто пише embedded system - вбудовані системи. До них відносяться програми для автомобілів, плат, контролерів або систем «розумний дім».
Ще існують архітектори, які проектують великі системи. Зазвичай архітектори не пишуть код - це роблять розробники, а архітектори займаються плануванням більш високого рівня.
У всіх спеціалізаціях в IT є градація за рівнями: Junior, Middle, Senior.
Junior тільки починає кар'єру в своїй сфері. Middle - це фахівець середнього рівня, а Senior - вищого. Крім цього, розробники можуть досягати рівня Lead: Tech Lead або Team Lead - з акцентом на технічні або менеджерські навички.
2. Тестувальник
Тестування буває двох видів: manual testing (тестування вручну) і automation testing (автотестування).
Для manual testing ви отримуєте програму та тест-кейси (опис кроків, які потрібно пройти, щоб отримати запланований результат). Тестувальник бере новий реліз програми, проходить по цих кроках і дивиться, чи працює програма так, як задумано. Якщо немає - фіксується bug, тобто помилка, яку програміст повинен виправити. Це сенс ручного тестування в одному реченні.
В аutomation testing відбувається те ж саме, але за допомогою міні-програм - скриптів, які самі проходять по тест-кейсам. Завдання тестувальника - написати такі автотести, щоб максимально автоматизувати повторювані задачі.
Вам підійде цей напрямок, якщо ви педантичні та скрупульозні; якщо можете довго сидіти та вишуковувати всі баги в роботі системи. Адже малоймовірно написати складний код, щоб він одразу працював безпомилково. Навіть в ідеальному на перший погляд коді професійні тестувальники знайдуть, що виправити. Саме тому тестування - невід'ємна частина розробки.
3. System Administrators
Системні адміністратори можуть налаштовувати комп'ютери, а можуть - сервера, на яких хостятся високонавантажені системи. Відповідно, рівень кваліфікації теж буде відрізнятися. І тим, і іншим код писати не потрібно, проте для настройки серверів знати потрібно дуже багато. Ви повинні розуміти, як працює інтернет, що таке протоколи, мати поняття про безпеку, знати, як налаштовувати для роботи сервера, їх конфігурації, інфраструктуру і багато іншого.
Вам підійде цей напрямок, якщо ви любите налаштовувати інфраструктуру, продумувати різні конфігурації заліза і програм в мережі, оптимізовувати їх роботу і стежити, щоб все працювало стабільно і безвідмовно.
4. Management
Які є варіанти роботи для менеджера в IТ? Account manager, Scrum master, Project manager, Delivery manager, Program manager або Site manager. Пройдемося по кожній позиції.
- Account manager зазвичай є в аутсорсингових компаніях. Це людина, яка спілкується з клієнтом, піклується про нього і вирішує його проблеми. Така спеціальність не вимагає технічної підготовки. Але для неї потрібна проактивність, знання англійської, комунікаційні навички, вміння вирішувати конфлікти, а також базове розуміння процесу розробки ПЗ в цілому, специфіки різних видів контрактів і т.д.
- Scrum master допомагає організувати процес в командах, які працюють за методологією гнучкої розробки ПЗ - Scrum. Це людина, яка постійно працює з командою: проводить наради, допомагає тримати фокус на цілях розробки, вирішує питання, з якими стикається команда. А також займається коучингом співробітників, допомагаючи їм стати кращими.
- Project manager. Тут до роботи Scrum Master додається планування, управління ризиками, а часто і управління людьми, їх мотивація, складання персональних планів розвитку і т.д. Це людина, яка планує, коли буде готовий проект, опрацьовує ризики і відповідає за успішність проекту в цілому.
- Delivery manager працює не на рівні команд, а на рівні Lead'ів (керівників команд). У такого менеджера є певна кількість команд, якими керують Scrum masters або Tech/Team Lead'и, і він працює безпосередньо з ними. Але завдання, за великим рахунком, ті ж - зробити проект успішним, процес розробки - стабільним і передбачуваним, а втрати - мінімальними. Delivery manager відповідає за результативність усіх команд.
- Portfolio manager виконує ролі і завдання проектного менеджера, але на рівень вище - працює відразу з декількома проектами. Його головна відмінність від Delivery manager/Program manager в тому, що проекти, які він координує, можуть бути абсолютно не пов'язані з точки зору бізнесу. Або пов'язані тільки частково. Portfolio manager координує такі проекти сам або з виділеним для нього Scrum master/Project manager.
- Site manager виконує більше адміністративну і не пов'язану безпосередньо з розробкою роль. Це головна людина на локації. Візьмемо, наприклад, компанію, у якій кілька офісів у різних країнах. Той, хто відповідає за український офіс в цілому, називається Site manager. Це людина, яка вирішує адміністративні питання (оренда, бухгалтерія, юридичні аспекти, HR, рекрутинг і так далі). Це топ рівень менеджменту.
Вам підійдуть ці напрямки, якщо ви відчуваєте в собі дух управлінця в різних його проявах. Ці позиції пов'язані з управлінням людьми, проектами, офісами. Тому для них необхідні дуже хороші навички менеджменту, відмінна англійська мова, а також розуміння самого процесу розробки і його підводних каменів. Найчастіше люди приходять на ці посади після того, як попрацюють на інших IT-позиціях (розробниками, тестувальниками, бізнес-аналітиками і т.д.).
5. Marketing & Product
Це співробітники, які відповідають на питання: «Що ми робимо?» з точки зору ідеї продукту.
Бізнес-аналітик бере ідею у замовника і транслює її розробникам - пояснює їм все детально, пише ТЗ, робить Mock-up, перевіряє, чи вимоги не суперечать існуючому функціоналу і т.д.
Технічний письменник пише різні мануали, інструкції, іншу документацію. Якщо ви закінчили факультет іноземних мов, і у вас гарна англійська, ця посада вам підійде.
Product Owner володіє не тільки навичками бізнес-аналізу, але і вміє розставляти пріоритети (тобто вирішує, що потрібно робити в першу чергу, а що пізніше).
Product Manager відповідає за успішність продукту на ринку в цілому. Найчастіше він добре розбирається в конкретному ринку, його потребах і тенденціях. Його головне завдання - бачення продукту: що ми робимо, хто будуть наші споживачі.
Вам підійде цей напрямок, якщо ви хороший маркетолог, відчуваєте ринок і вмієте вигадувати різні фічі (особливості і поліпшення). Плюс якщо ви знаєте і вмієте продавати цей продукт, розумієте як протестувати попит, відстежити затребуваність різного функціоналу, можете порівняти витрати на розробку і обчислити очікуваний прибуток.
6. UX / UI Designer (User eXperience / User Interface)
UX - це досвід користувача, який він отримує в процесі роботи з вашою програмою: чи досягає він цілі і наскільки просто або складно це зробити. UI - це те, як для користувача виглядає інтерфейс вашої програми і які фізичні характеристики набуває. Тобто UX - це як користуватися чимось, а UI - те, як це виглядає.
UX / UI дизайн - це проектування призначених для користувача інтерфейсів, в яких зручність використання так само важлива, як і зовнішній вигляд.
Зазвичай це робить одна людина, тому що потреби продумувати окремо UX і UI немає, так як ці поняття дуже суміжні. Але цілком можливо, що ви будете спеціалізуватися на чомусь одному, адже суміжні не означає однакові.
Вам підійде цей напрямок, якщо ви дизайнер в будь-якій сфері і творча особистість. Якщо у вас є почуття смаку, гармонії і композиції, вас цікавить і захоплює питання побудови зручних і красивих продуктів - ця ніша цілком вам підходить.
7. Customer support engineer
Це служба підтримки - люди, які спілкуються з кінцевими користувачами по телефону або email (help desk).
Підтримка ділиться на рівні:
Level 1 - це базовий рівень, де потрібно дати стандартну відповідь чи рекомендацію. Найчастіше для цього є набір готових шаблонів.
Level 2 - це люди, які можуть провести технічну оцінку проблеми. Для цього потрібні мінімальні технічні навички, щоб зібрати, оцінити і правильно інтерпретувати дані від користувача, а не просто порекомендувати перевстановити додаток.
Вам підійде цей напрямок, якщо ви любите спілкуватися з людьми, добре володієте іноземними мовами (найчастіше в call-центрі служби підтримки в IT співробітники вільно спілкуються не тільки на англійському, але і ще на кількох мовах), готові розбиратися з вашим продуктом і допомагати іншим вирішувати їх проблеми.
8. Sales manager
Це співробітник, який забезпечує роботою всіх інших - приводить нових клієнтів, продає послуги або продукти компанії, збирає зворотний зв'язок про затребуваність тієї чи іншої послуги або тенденції ринку.
9. HR
HR Manager (ще може називатися Talent Acquisition Manager, People partner), Recruiter, PR Manager, Happiness Manager - в загальному, все, що стосується роботи з співробітниками.
HR Manager відповідає за загальну політику компанії щодо співробітників - адаптацію, мотивацію, соціальні компенсації, аж до звільнення. Така позиція є в компанії будь-якій галузі. HR Manager допомагає мотивувати, розвивати співробітників, навчати їх необхідним для роботи навичок і знань, проводити атестацію і т.д. Обсяг роботи залежить від конкретної компанії.
Recruiter займається підбором персоналу - пошуком і підбором кандидатів, інтерв'ю. Специфіка ринку IT - це дефіцит кадрів. Тому для рекрутера важливо не просто знайти кандидата, але ще і вмовити його пройти співбесіду, тому що часто вакансій більше, ніж кандидатів, особливо на рідкісні позиції.
PR Manager / Employer Branding / Company Ambassador. Завдання PR-менеджера - створити потрібний образ компанії для інших клієнтів і / або потенційних співробітників. Для цього можна організовувати зустрічі спільнот програмістів, тестувальників або проектних менеджерів, висвітлювати роботу компанії в ЗМІ, спонсорувати конференції і т.д. Головне - створити образ компанії мрії, підкреслити переваги або просто заявити про себе.
10. Administration: Accountant, Office Manager, Travel Manager, Юрист
В IT, як і в будь-якій сфері, потрібні бухгалтери, офіс-менеджери, юристи - все ті професії, без яких неможлива нормальна і ефективна робота компанії.
Люди традиційних професій - бухгалтери, юристи - повинні добре розуміти специфіку IT, а саме - що співробітники тут працюють як приватні підприємці. Важливо також володіти міжнародними стандартами бухгалтерії і права, тому що клієнти IT-компаній в основному знаходяться за кордоном. Та й самі компанії часто мають додаткові представництва за межами України.
Цей огляд може допомогти вам знайти своє місце в IT. Але він не є вичерпним, адже в кожної компанії свій унікальний бізнес-процес, а деякі позиції досить рідко зустрічаються на ринку. Та й сама галузь настільки динамічна, що нерідко виникають нові професії.
Дізнатися більше про курси в IT STEP Academy