Чи потрібні знання рисунку для сучасного дизайнера? З чого почати вивчення рисунку та де можна застосувати отриманні знання?
Задали ці та інші питання нашому викладачу курсу "Комп'ютерна графіка та дизайн" Оксані Дученчук.
Оксана Дученчук - художниця, ілюстраторка, дизайнер інтер'єру та екстер'єру.
Викладає в Академії IT STEP предмет "Основи рисунку".
Щоразу, коли розпочинаю курс рисунку з новою групою студентів, ми намагаємось розібратись для чого в сьогоденні, при наявності різних засобів та девайсів, рисунок майбутньому дизайнеру. А може він і не потрібен?
І таки не потрібен - якщо ви іншим засобом виштудіюєте в собі відчуття композиції, і легко знаходитимете пропорції, співвідношення, баланс, ритм, гармонію...
Не потрібен він і тоді, якщо у вас природнє розуміння формоутворення, ви з легкістю справляєтесь з об'ємом та простором на площині.
Для чого ж тоді рисунок? Я думаю, що для того, щоб віднайти в собі тонку грань різниці між поняттями "творити" і "відтворювати". А справитесь з цим завданням з олівцем - справитесь в подальшому з будь яким матеріалом і будь якою програмою.
Які навики, окрім технічних, можна розвинути при опануванні рисунку?
Якщо до технічних навиків в Рисунку можна віднести вміння штрихувати і використовувати різні графічні матеріали, то іншими навиками можемо вважати вміння бачити конструктивну форму зображуваного об'єкту і форму навколишнього простору, вміння визначати об'єми і оперувати ними, вміння бачити дію світла, користуватись градацією тону та контрасту та багато іншого.
Де в сучасному дизайні можна застосувати навики рисунку?
Найпростіший приклад - виконання графічних ілюстрацій для книжок, обкладинок книжок, журналів, періодики, для поліграфії, розкадровки в кіноіндустрії та анімації, дизайн персонажа, навіть якщо його потім переносять в тривимірну модель, ескізування інтер'єрів та ландшафтних проектів, а за кордоном ручна візуалізація взагалі цінується на порядок вище за тривимірний рендеринг.
З чого можна почати вивчення рисунку?
На мою думку є два шляхи вивчення рисунку.
Перший, коли вам нудно проходити академпідхід і ви починаєте змальовувати вже існуючі картинки, повторяєте, копіюєте інших авторів і поступово доходите до того, що мало сліпо повторяти, вам захочеться розуміти чому воно саме так. І як результат всерівно звертаєтесь до основ академ рисунку.
Другий варіант - традиційна рисункова школа, яка укладалась тисячоліттями, поступова наука від простого до складного.
Єдине без чого не можна розпочати - це без систематичного малювання. Вірніше розпочати можна, але результат отримаєте не скоро?
Чи просто вчити рисунок «з нуля»?
Рисунок, як і будь що в житті, вивчати ані просто, ані складно. Все залежить від бажання і докладених зусиль. Головне не боятись.
Знання якого рівня можна отримати пройшовши предмет "Основи рисунку" в Академії IT STEP (напрям навчання "Комп'ютерна графіка та дизайн")?
Курс "Основи рисунку" побудований так, щоб студент отримав базову інформацію в цьому предметі, структурований старт. І за умови виконання хоча б кількох робіт на одну тему - студент обов'язково отримає хороші результати.
Ті ж хто приходить в Академію вже з базою знань - отримують додаткові години тренувань і самовдосконалення. Рисунок - це той предмет, в якому теорія закріплюється тільки багатогодинними вправляннями.
Де шукати натхнення?
Можна надихатись фільмами, музикою, навіть шурхотом олівця... А взагалом - частіше переглядайте роботи художників, збирайте свою колекцію зображень, наприклад, у Pinterest. В соцмережах, якими ви користуєтесь можна подолучатись до груп чи сторінок, які об'єднують художників. Спробуйте відслідковувати роботи з хештегами #рисунок #академрисунок #academicdrawing #drawing #pencildrawing. Те ж стосується і Youtube каналів.
Хорошою допомогою стануть книжки до прикладу В.С.Шаров "Академическое обучение изобразительному искусству", Н.Ли "Основа учебного академического рисунка", Г.Баммес "Анатомія для художників", Б. Хогарт "Рисунок человека в движении".
Також чудовою підтримкою буде знайти однодумців у своєму місті, утворити спільноту чи долучитись до існуючої і робити спільні скетчзустрічі, або знайти ізостудію, де можна регулярно вправлятись олівцем.
Ким із сучасників надихаєтеся ви?
За їхні посилання в соц. мережі будемо особливо вдячні =)
Список декількох з них (акварелісти, графіки, ілюстратори):
- Абе Тошіюкі
- Юко Нагаяма
- Алекс Філкуртц
- Сергій і Маша Курбатови
- Квентін Гребан
- Оксана Була
- Ребека Дотрімер
- Люк Адам Хаукер