У розмовній мові людей, пов’язаних зі сферою ІТ, часто називають «програмістами». Але це поняття – доволі розмите і не дає уявлення про те, у чому полягає діяльність конкретного фахівця.
В інформаційних технологіях багато різних підгалузей та спеціалізацій, в рамках яких функції спеціалістів значно відрізняються. А відтак розробник програмного забезпечення, тестувальник та системний адміністратор – це люди, які займаються зовсім різною діяльністю, хоча вся вона пов’язана з комп’ютерними технологіями.
У цій статті ми розповімо, кому і чому варто обрати фах розробника програмного забезпечення.
Хто такий розробник програмного забезпечення?
Розробник програмного забезпечення – спеціаліст, який, використовуючи математичні моделі, займається розробкою алгоритмів і програм. При цьому одні з них можуть займатися розробкою програмного забезпечення для певної структури, інші – розробкою операційних систем, роботою з мережами конкретних організацій, ще інші – роботою з глобальними мережами (Інтернет), веб-сторінками тощо.
Під час опанування професії розробника ПЗ студент має вивчити декілька мов програмування: С, С++, С#, PL-SQL, JavaScript, навчитися працювати з СУБД, володіти розміткою веб-сторінок HTML з використанням CSS тощо. Для розробника-початківця – це базовий набір знань, адже, виходячи на ринок праці, він ще не знає, з чим конкретно йому доведеться зіштовхнутися: розробляти спеціалізоване програмне забезпечення для великої компанії, ігри, мобільні додатки чи веб-сайти. А далі, обравши для себе спеціалізацію, можна поглиблювати свої знання і вдосконалюватися саме в обраній галузі.
Якими рисами має володіти розробник ПЗ?
Найголовніші вимоги, які ставляться до розробника програмного забезпечення – це добрі знання з математики та аналітичний склад розуму. Це базис, на якому ґрунтується оволодіння професією. Однак для того, аби стати хорошим програмістом, цього замало.
Потрібно бути наполегливим у вирішенні задач, але водночас гнучким, щоб застосовувати інші підходи, якщо обраний не дає потрібного результату. Важлива якість для програміста – сприйняття нової інформації та досвіду колег, адже в сфері ІТ все змінюється надшвидкими темпами. Важливо, щоб розробник об’єктивно оцінював свої знання і розумів, що йому також властиво помилятися, а тому – експериментував, цікавився іншими способами вирішення задачі, читав, спілкувався з однодумцями та постійно прагнув до професійного розвитку.
Концентрація та посидючість є важливими рисами, якими має володіти розробник. Адже задачі, які нині їм доводиться розв’язувати, стають дедалі складнішими і часто не схожими на ті, які вони розв’язували ще вчора. Але та ж сама посидючість може зіграти і проти фахівця - якщо присвячувати роботі над завданням по 12-16 годин на день, то так і до професійного вигоряння недалеко.
Хоча це може звучати дивно, але інколи навіть лінощі є позитивною рисою для програміста. Звичайно, не будь-які лінощі, а «продуктивні» - тобто такі, які допомагають розробнику винайти новий алгоритм, який можна було б застосовувати при розв’язанні типових задач, якщо такі виникатимуть в майбутньому.
Попит на професію
Розробники ПЗ вже зараз є одними з найбільш затребуваних фахівців на ринку праці, а зважаючи на темпи розвитку ІТ-галузі, ця професія, без сумніву, є однією з професій майбутнього. На дату написання цієї статті на сайті пошуку роботи Work.ua було оприлюднено 2133 вакансії розробників ПЗ в Україні.
Ці спеціалісти можуть працювати віддалено, а тому поле для пошуків роботи для них не обмежується країною проживання. Можна, живучи в Україні, працювати на іноземну ІТ-компанію.
За рівнем підготовки українські ІТ-спеціалісти не поступаються своїм іноземним колегам, єдине, на чому слід акцентувати увагу – якщо розробник працює на іноземну компанію, для нього великою перевагою буде вільне володіння англійською. У даному випадку вона потрібна не стільки для написання коду та правильної побудови алгоритмів, як для вільного спілкування та взаєморозуміння із замовником.
Оплата праці
Зарплата ІТ-спеціалістів – найбільш приваблива з усіх сфер ринку праці. Зрозуміло, що є внутрішні розшарування в оплаті праці між досвідченими розробниками і тими, хто тільки входить в професію, але це може слугувати додатковою мотивацією для новачків до підвищення свого професійного рівня.
За даними порталу DOU.ua в червні-липні 2020 року середня заробітна плата програмістів JavaScript I Python рівня Senior сягала $3600, С++ - близько $3700, С#/.NET – $3600, PHP – $3200.
Розробники рівня Junior можуть розраховувати на $600-800.