Комп'ютерна Академія IT STEP - повноцінна IT-освіта для дорослих і дітей. Ми навчаємо з 1999 року. Авторські методики, викладачі-практики, 100% практичних занять.

Ви використовуєте застарілий браузер!

Ваш браузер Internet Explorer, на жаль, є застарілим. Ця версія браузеру не підтримує багато сучасних технологій, тому деякі функції сайту можуть працювати з помилками. Рекомендуємо переглядати сайт за допомогою актуальних версій браузерів Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Що таке soft skills, навіщо вони потрібні та як їх розвивати?

Редакція IT STEP Academy

Освіта для дорослих

Soft-skills

12.04.2022

398 переглядів

Що таке Soft Skills

Софт скілс у перекладі з англ. мови означає "гнучкі (м'які) навички". Вони вважаються універсальними та потрібні людям усіх професій. Їм протиставляються жорсткі навички - hard skills, це вміння для кожної окремої професії. Наприклад – програмування, знання мов, володіння конкретними інструментами (аналітика, дизайн, шаблони проектування тощо).

Є досить багато найменувань гнучких навичок, тому їх прийнято поділяти на категорії. Наприклад:

 • Комунікація. Сюди можна віднести лідерську позицію, уміння будувати стосунки з колегами та своїм оточенням, вміння домовлятися та відстоювати свої погляди, переконувати. Також до цієї категорії належить контроль за своїми емоціями, терплячість, уміння активно слухати та чути співрозмовника.

 • Самоорганізація. Планування, тайм-менеджмент та особиста ефективність, уміння вибудовувати свою роботу максимально продуктивно.

 • Креативність. Уміння мислити не шаблонно високо цінується у сфері творчих та управлінських професій. Нестандартні підходи до вирішення завдань, відсутність стереотипів, власний погляд на речі – виграє той, хто вміє виділятись.

 • Навичка роботи з інформацією. Важливо вміти швидко обробляти та засвоювати інформацію, при цьому відокремлюючи "зерна від полови".

 • Стресостійкість. Сюди належить вміння адекватно реагувати у стресових ситуаціях, швидко приймати виважені рішення, бути “на плаву” і піддаватися зайвим емоціям.

Для чого потрібні Soft Skills

Вперше визначення Soft Skills з'явилося наприкінці 90-х, але вивчення цієї області проводилося ще у 60-х. Стрімкий розвиток технологій та необхідність підлаштовуватися під нову реальність показали, наскільки важливі та потрібні софт скілз сучасній людині.

Отже, чи можна без них обійтися, якщо людина вже досконально розуміється на своїй професії? Відповідь: ні!

І ось чому:

 1. На новій роботі важливо вміти швидко пристосовуватися до усталених реалій та знаходити спільну мову з колегами.

 2. Підвищення власної продуктивності та організованості допоможе краще справлятися із завданнями.

 3. Уміння комунікувати з людьми – це можливість вибудовувати довгострокові партнерські відносини, отримувати нові нетворкінг-зв'язки та корисні знайомства.

 4. Зліт кар'єрними сходами неможливий без лідерських якостей і навички вести переговори.

Крім того, на будь-якій роботі співробітник має вміти:

 • швидко засвоювати нову інформацію;

 • домовлятися з колегами та начальством;

 • контролювати свої емоції;

 • бути спостережливим;

 • говорити про труднощі, просити допомоги та підтримки.

Часто наявність гнучких навичок може компенсувати відсутність деяких хард скілс. Людина, яка вміє просити допомоги, швидше знайде вирішення питання, навіть якщо чогось не вміє.

Що потрібно знати та вміти новачкам

Якщо ви тільки вливаєтеся в колектив, то будуть незамінними такі гнучкі навички:

 • Самостійний пошук та обробка великих об'ємів інформації.

 • Сміливість запитувати колег те, що незрозуміло;

 • Швидка навчання і хороша пам'ять;

 • Адекватна життєва позиція та гарні комунікативні навички.

До новачків завжди пильна увага. Їх нерідко "тестують" на стресостійкість, тому важливо на самому початку показати себе відкритим до нового, бути комунікабельним та простим, "без понтів". Не треба боятися питати і здаватися дурним - не у всіх виходить з першого разу. Комунікабельних, сміливих і спокійних людей швидше приймають у колектив і починають вважати "своїм". Такі люди набагато успішніше інтегруються в нову команду і стрімко досягають добрих результатів.

Що потрібно знати та вміти досвідченим

Людям, які вже тривалий час працюють у команді, знадобляться такі гнучкі навички:

 • Вміння навчати та підтримувати;

 • Управління командою;

 • Володіння принципами ділової етики;

 • Обгрунтована критика себе та інших;

 • Планування та делегування.

Налагоджена комунікація в команді – запорука успіху всієї компанії. Важливо вміти домовлятися, критикувати співробітників там, де це доречно, доступно пояснювати новачкам правила роботи та допомагати входити до колективу.

Як розвивати Soft Skills

У випадку з хард скілл - все зрозуміло, можна пройти курси, вчитися у ВНЗ, запозичити досвід у інших людей. А як щодо розвитку soft skills? Чи можна їх якось розвивати, і якщо так, то як?

Є кілька способів "прокачування" у собі необхідних якостей. Але для початку слід визначити, над чим слід працювати і що знадобиться найбільше.

Дайте відповідь на такі питання:

 • Що найбільше цінується у вашій професії?

 • Які якості допоможуть якнайшвидше досягти бажаного?

 • Яка специфіка роботи (з людьми, документами, в офісі чи на фрілансі)?

 • Чого ви хочете досягти в роботі та житті та як швидко?

 • У чому ви відчуваєте складність? Що дається найважче?

 

Такий самоаналіз покаже, що слід розвивати та над чим працювати. А далі найскладніше (але й найцікавіше) – робота та особистісний розвиток.

Як можна розвивати гнучкі навички?

Перше, що важливо зрозуміти: на це потрібен час. Прийнято вважати, що для набуття нової звички чи навички потрібен 21 день щоденного повторення.

Друге – робота з мисленням. Неможливо перестати мислити не так, як ви це робили вчора і різко стати супер товариським, якщо до цього комунікація давалася вам важко.

Є кілька способів розвитку софт скіллз.

 1. Курси, тренінги з саморозвитку та особистісного зростання.

 2. Книги.

 3. Практика та зворотний зв'язок від інших людей.

Перший варіант хороший тим, що можна знайти коуча, ментора або наставника, який супроводжуватиме і підтримуватиме, а також вчасно підкаже, на що звернути увагу.

Є величезна кількість книг із саморозвитку. Внизу статті є невеликий список книг, які допоможуть прокачати м'які навички і попрацювати над мисленням в цілому.

Але найкрутіший саме третій спосіб – відпрацювання на практиці та зворотний зв'язок.

Запитайте у вашого оточення, близьких чи колег, чого, на їхню думку, вам не вистачає? Може, ви не вмієте вислуховувати інших, часто перебиваєте або не вмієте вести переговори? Може вам не вистачає організованості, ви не вмієте розставляти пріоритети та керувати своїм часом? Важливо зрозуміти, над чим потрібно працювати.

 • Комунікація. Більше спілкуйтеся та проводьте переговори. Запишіться в дебатний клуб або курси ораторської майстерності. Беріть участь у дискусіях та суперечках, вчіться відстоювати свою точку зору.

 • Критичне та креативне мислення. Вчіться спостерігати, розвивайте логічне мислення, ставте питання, аналізуйте, спробуйте діяти по-різному, а не так, як звикли.

 • Планування, тайм-менеджмент. Пройдіть курси, на яких навчають принципам впровадження тайм-менеджменту, заведіть розклад дня, плануйте справи на день, тиждень і місяць уперед, відстежуйте результати.

 • Навчання. Визначте свої сильні та слабкі сторони, поміркуйте, знання в якій галузі хотіли б отримати, виберіть потрібні курси та тренінги. Слідкуйте за результатами, застосовуйте отримане на практиці.

Висновки

Soft Skills – це надпрофесійні навички, які не прив'язані до конкретного виду діяльності. До них належать: уміння спілкуватися. слухати та чути інших, приймати рішення, брати відповідальність, бути самостійним, емпатичним, швидко навчатися, будувати стосунки з людьми та багато іншого.

Софт скілз потрібні кожній людині, щоб досягти успіху у вибраному виді діяльності. Їх можна розвивати, навчаючись на курсах, читаючи книги та впроваджуючи отримані знання на практиці.

Бонус: список книг із саморозвитку

 1. Стівен Кові “7 навичок високоефективних людей”.

 2. Д. Канеман. “Думай повільно, вирішуй швидко”.

 3. М. Дорофєєв. “Джедайські техніки: Як виховати свою мавпу, спустошити інбокс і зберегти мислепаливо”.

 4. М. Атавар. “Креативність. Використовуй нестандартні рішення щодня»”.

 5. М. Менсон. “Тонке мистецтво Пофігізму. Парадоксальний спосіб бути щасливим”.

 6. Г. Кеннеді. “Домовитися можна про все! Як досягати максимуму в будь-яких переговорах”.

 7. Вінсент Руджеро “По той бік емоцій та почуттів”. Посібник з критичного мислення

 8. Кінг Патрік “Як покращити навички спілкування, будувати стосунки та керувати ними, ефективно спілкуватися, розуміти інших”.

 9. Ден Вальдшмідт “Будь найкращою версією себе”.

 10. Нік Джеймс “Увага до найважливішого. Від стресу та хаосу до свідомості та концентрації”.Автор:

Редакція IT STEP Academy

-

Освіта для дітей

Як підготувати дитину до школи вдома?

Моральна та освітня підготовка дуже важлива, а налаштування на освітній процес – одне з найбільш непростих завдань, як для батьків, так і для учня

Коли дитина йде до школи – це завжди складно, не важливо, перший це клас чи останній. Підготовка дитини до школи – то важкий та кропіткий процес для батьків. І це окрім придбання посібників для навчання, одягу для школи та необхідних пристроїв. Моральна та освітня підготовка дуже важлива, а налаштування на освітній процес – одне з найбільш непростих завдань, як для батьків, так і для учня. Сьогодні поговоримо про те, як допомогти дитині підготуватись вдома, а ще розкажемо про одну крутезну програму, якщо вам не вистачає часу займатись цим само

ШАГ логотип

Програмування

Ігри для програмістів

Гейміфікація – це сучасний тренд освітнього процесу. Ігровий формат простіше сприймається дітьми та більше залучає їх до навчання. Тому ігри для програмістів-початківців створюються для різного віку і рівня знань

Програмування – комплекс заходів щодо створення різних програм та ПЗ шляхом написання вихідного коду. Займається цим програмістом.   Програміст – професія, яка очолює рейтинги найбільш оплачуваних у світі. І при цьому розпочинати кар'єру можна у віці 15-16 років, не чекаючи закінчення університету. До того ж ринок послуг пропонує навчання програмування дітей різного віку. І для тих, хто хоче освоїти сучасні технології, були створені спеціальні ігри для майбутніх програмістів. З їхньою допомогою можна знайти базові вміння і навички, нео

ШАГ логотип

Програмування

Плюси професії програміст

IT фахівці очолюють рейтинги найпопулярніших професій останні десять років. Зумовлено це епохою технічного прогресу. І популярність професії найближчими роками зростатиме

IT фахівці очолюють рейтинги найпопулярніших професій останні десять років. Зумовлено це епохою технічного прогресу. І популярність професії найближчими роками зростатиме.   Потребу програмістів відчувають усі, починаючи від невеликих приватних підприємств і закінчуючи державою. А поняття "програмування" настільки широке, що кожен зможе знайти відповідний напрямок.   Компанії відчувають нестачу висококваліфікованих працівників. Тому пропонують найвигідніші та комфортні умови праці. Трапляються випадки, коли компанія готова опл

ШАГ логотип

Дизайн

Освіта для дорослих

Як отримати перше замовлення на Upwork

Коли людина вирішує стати фрілансером і працювати на себе, перше, з чим вона стикається - це як розпочати роботу на обраній біржі, якщо рейтинг поки що нульовий. Сьогодні розглянемо сервіс Upwork та дізнаємося, як отримати перше замовлення. З чого почати? Чи потрібно докладно заповнювати профіль? Що таке Cover Letter? Наша стаття допоможе вам успішно стартувати на біржі Upwork.

Коли людина вирішує стати фрілансером і працювати на себе, перше, з чим вона стикається - це як розпочати роботу на обраній біржі, якщо рейтинг поки що нульовий. Сьогодні розглянемо сервіс Upwork та дізнаємося, як отримати перше замовлення. З чого почати? Чи потрібно докладно заповнювати профіль? Що таке Cover Letter? Наша стаття допоможе вам успішно стартувати на біржі Upwork. Біржа Upwork: що собою являє? Upwork – це міжнародний сервіс для організації віддаленої роботи. Особливість сервісу: він повністю англійською мовою, а ще має славу однієї з найскладн

ШАГ логотип

Літній табір

Подаруйте вашій дитині яскраві канікули у літньому IT-таборі!

Детальніше

Увага!

Тільки до 10 серпня діють старі ціни на навчальні програми! Встигніть укласти договір за вигідною ціною!

Детальніше